Palet van levenslopen
Over de gang door het leven.
Heel veel documenten hebben te maken met het persoonlijk leven. Deze documenten worden samengevoegd in de term egodocument. Ik beperk mij tot een specifiek soort egodocument en wel dat document dat de gang door het leven als onderwerp heeft. Dat is een beperking op het gangbare begrip egodocument. Dit onderdeel breidt het begrip ego document echter ook uit tot alle geschriften die over één persoon (één ego) gaan.
- De gesproken levensloop;
- De gesproken levensloop is bedoeld om voorgedragen te worden tijdens bijzondere evenementen.
- De geschreven levensloop;
- Er zijn verschillende invalshoeken en beweegredenen om de gang door het leven te beschrijven. Aan het ene uiterste vinden we de levensloop die we allemaal een aantal keren in ons leven schrijven, namelijk Het cv voor een sollicitatie. Het andere uiterste wordt gevormd door biografische romans.
- Het Curriculum Vitae(CV);
- Het curriculum vitae is een document dat geschreven is om een bepaalde functie te verwerven.
- De biografie;
- De biografie is een verhaal over het leven van een persoon.
- De autobiografie;
- De autobiografie is een document waarin de auteur herinneringen beschrijft vanuit het eigen wereldbeeld
- De hagiografie;
- De hagiografie is een geschrift over het leven van een heilige.
- Het begrip heilige;
- De heilige is het goede voorbeeld nb een (geloofs)gemeenschap
- Er zijn veel canons van heiligen;
- Een canon van heiligen is een verzameling hagiografieen die algemeen is geaccepteerd binnen een (geloofs)gemeenschap
- De thanatografie;
- De thanatografie bevat de beschrijving van het sterven van de hoofdpersoon. Thanatografieën beperken zich niet tot heiligen.
- Het herinneringsgeschrift;
- Het herinneringsgeschrift omvat het levensverhaal van een persoon of een verzameling levensverhalen uit een bepaalde periode in de geschiedenis of maatschappelijke omgeving.
- De lijkpredikatie of lijkrede;
- De lijkpredikatie is een document dat opgesteld is naar aanleiding van het overlijden van een persoon die door de omgeving als een voorbeeld wordt gesteld om nagevolgd te worden.
- De therapeutische levensloop;
- In veel psychotherapeutische trajecten wordt het schrijven van een levensloop gebruikt.
- De mondelinge traditie schriftelijk vastgelegd;
- De hernhutter levensloop wil geschreven zijn om voorgelezen te worden. De hernhutter levensloop verbindt daardoor de schriftelijke traditie met de mondelinge traditie.
Dit overzicht kan niet compleet zijn. Heeft u aanvullingen mail dan naar
Titel | Volgnummer | Karakteristiek | Datum |
---|---|---|---|
Mondeling | 2 | Mondeling overgedragen | |
Schriftelijk | 3 | Schriftelijk doorgeven | |
De Hernhutters | 4 | Bij de Herrnhutters |